Podstawowe zasady gry w rugby

Rugby to stosunkowo mało popularny w naszym kraju sport drużynowy polegający przede wszystkim na przenoszeniu piłki na koniec boiska, za co przyznawane jest dużo punktów. Przeniesienie piłki ponad specjalną bramką w kształcie litery H pozwala na uzyskanie dodatkowej niewielkiej liczby punktów.

Rugby klasyczne i union

W rugby grają dwa zespoły o liczebności 15 (rugby klasyczne), 13 (rugby union) lub 7 (rugby siedmioosobowe) zawodników. Mecz rozgrywany jest na prostokątnym boisku i ograniczony jest czasowo. Każda drużyna ma swoją połowę boiska, a na jej końcu znajduje się pole punktowe, do którego z piłką próbuje dotrzeć drużyna przeciwna. Przyłożenie piłki do pola punktowego jest głównym celem gry, za który zdobywa się punkty. Kopnięcie piłki nad bramką znajdującą się w polu punktowym, wykonywane w ramach rzutu karnego lub podwyższenia po przyłożeniu, to dodatkowe punkty. Drużyna z większą ilością punktów w chwili zakończenia meczu to drużyna zwycięska.

Rugby jest sportem kontaktowym, bardzo dynamicznym, ale szlachetnym. Jego podstawowym elementem jest szarżowanie z piłką i blokowanie przeciwników. Bezpośrednie ataki można wykonywać tylko na gracza biegnącego z piłką. Piłki nie można rzucać do przodu tylko na boki lub do tyłu, ale można ją wykopać w przód. Klasyczne rugby charakteryzuje się też swoistymi formacjami tworzonymi przy wznowieniach (młyn) czy wyrzutach z autu. W uproszczonej i zdynamizowanej wersji union odchodzi się od nich na rzecz poprawienia widowiskowości gry. Rugby siedmioosobowe to z kolei jeszcze trochę uproszczone rugby union dla 7 zawodników, od niedawna sport olimpijski.